Ja czuję! Ja buduję!
Program nauki budowania pozytywnych relacji ze światem dla przedszkolaków i ich rodziców
Show Menu

Strefa Rodziców

Jak pomóc dziecku?

Apatia, rozdrażnienie, osowiałość, nadpobudliwość, płacz, histeria, smutek, wycofanie, złość, agresja, bunt – to tylko niektóre przejawy dziecięcego, nieśmiałego wołania o pomoc i wsparcie rodziców. To często desperacki akt zwrócenia na siebie uwagi. Jeśli Wasza pociecha zachowuje się od jakiegoś czasu inaczej niż zwykle, nie przechodźcie obok tych sygnałów obojętnie.

Wśród wielu metod pomagającym rodzicom wspierać i pozytywnie motywować swoje dzieci wybraliśmy te, które sprzyjają atmosferze budowania zaufania oraz stwarzają sytuacje do szczerych rozmów na trudne tematy.

  • Bajkoterapia – doskonała metoda, dzięki której można zredukować i przezwyciężyć lęki u dzieci. Najprościej ujmując, bajkoterapia to czytanie dziecku wybranych bajek, które ukazują mu nowe sposoby rozwiązywania problemów i radzenia sobie z towarzyszącymi im emocjami. Bajki terapeutyczne możemy układać sami, bądź też korzystać z gotowych bajek zebranych w książkach.
  • Gry i zabawy interakcyjne – wspierają rozwój dziecka na wszystkich jego poziomach, pozwalają na nieskrępowane wyrażanie siebie i swoich uczuć oraz na swobodne wchodzenie w interakcje z innymi dziećmi. Nawet najprostsze rodzinne zabawy mogą pomóc maluchowi otworzyć się i podzielić z nami swoimi troskami.
  • Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne- to system ćwiczeń i zabaw wywodzących się z naturalnych potrzeb dziecka, zaspokajanych w relacji z rodzicem. Metoda ta wspomaga rozwój psychoruchowy dziecka po przez dotyk, ruch, relacje fizyczne, społeczne oraz emocjonalne z innymi osobami. Jej elementy, takie jak wierszyki-masażystki, znamy z własnego dzieciństwa. Rodzic poprzez ruch i dotyk opowiada/deklamuje wybrany wierszyk dziecku- rodzaj opowieści ruchowej. Ta niepozorna aktywność wywołuje uśmiech na twarzy malucha, zacieśnia relacje rodzic-dziecko i daje mu poczucie bezpieczeństwa.

Pamiętaj!
• Uważnie obserwuj swoje dziecko i reaguj, gdy zachowuje się niepokojąco.
• Naucz się słuchać tego, co chce Ci powiedzieć. Nie pozwól, aby stwierdzenia typu: „Nie mam teraz czasu”, „Jestem zajęty”, „Przyjdź później” zniechęciły je do dzielenia się z Tobą swoimi kłopotami.
• Nie bagatelizuj dziecięcych problemów, nawet jeśli z Twojej perspektywy wydają się błahe.
• Pomóż dziecku poczuć się bezpiecznie poprzez wspólną zabawę czy słuchanie terapeutycznych bajek.
• Poszukaj razem z dzieckiem rozwiązania trudnej sytuacji, udziel mu wsparcia.

Znajdźmy czas w codziennym zabieganiu, wyjdźmy naprzeciw problemom spotykającym nasze maluchy, nie bójmy się z nimi rozmawiać. Wspólne rozwiązywanie życiowych niepowodzeń jest o wiele prostsze niż walka w pojedynkę.